Diennakts transports uz morgu, konsultācijas:
  +371 67628881,  +371 29510356

Kā izvēlēties zārku - daži praktiski ieteikumi grūtā brīdī

Kā izvēlēties zārku - daži praktiski ieteikumi grūtā brīdī

Tuva cilvēka aiziešana mūžībā ir emocionāli grūts laiks. Tomēr radu un draugu uzdevums šajā grūtajā brīdī ir ne tikai spēt sadzīvot ar notikušo, bet arī ar cieņu aizvadīt tik tuvo cilvēku viņsaulē.

Ar ko sākt bēru plānošanu?

Protams, ka pēc tuvinieka nāves ir grūti uzreiz saņemties un sākt racionāli domāt par bēru organizēšanu un visām niansēm, kas ar tām saistītas. Par laimi mūsdienās liela daļa apbedīšanas biroju piedāvā kompleksus bēru organizēšanas pakalpojumus – dokumentu noformēšanu, apbedīšanas piederumu nodrošināšanu, nelaiķa sanitāro apkopi, katafalka pakalpojumus, izvadītājus, bēru mūziku un tā tālāk. Apbedītāji uzklausa tuvinieku vēlmes un no savas pieredzes iesaka piemērotākos variantus.

Kā izvēlēties zārku?

Protams, var jau zārka izvēlei nepievērst pārāk lielu uzmanību. Tā teikt – aizgājējam nu jau ir vienalga… Tomēr lielākajā daļā civilizētu sabiedrību kultūrās zārka izvēle tiek uzskatīta par ļoti svarīgu cieņpilnas apbedīšanas sastāvdaļu. Gadās, ka aizgājējs jau ir izteicis vēlmi par to, kādā zārkā vēlētos tikt apglabāts. Ja vien tas ir iespējams, šo aizgājēja vēlmi būtu ieteicams ievērot. Ja zārks jāizvēlas pašam ir vērts ņemt vērā sekojošas lietas. Pirmkārt jau izmaksas. Vidēji zārku cenas svārstās no vairāk kā 100 eur – līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro, ja izvēle krīt par labu sarkofāgam. Otrkārt no kāda koka tas tiks izgatavots. Latvijā zārki lielākoties tiek izgatavoti no egles, apses, priedes, melnalkšņa, oša vai ozola. Lielākoties zārkiem ir standarta izmēri, taču nepieciešamības gadījumā tos var pasūtīt pēc arī pēc individuāliem izmēriem. Zārki pieejami arī visdažādākajās krāsās, tomēr ja vien bēres nav paredzētas kādai ļoti ekscentriskai personai, šajā jomā būtu ieteicams pieturēties pie klasiskām vērtībām.

Zārku drapējumi un spilventiņi

Kad zārks izvēlēts, nedrīkst aizmirst arī par spilventiņu un zārka drapējumu. Pārsvarā šīs lietas pieejamas baltā krāsā. Latviešu tradīcijas paredz arī zārku apsegt ar segu. Visbiežāk tautisku motīvu, taču arī šajā jomā iespējamas alternatīvas. Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji noteikti pratīs ieteikt piemērotāko risinājumu.

Apbedīšanas biroja ‘’Eliziums 1’’ piedāvātie zārki un to izmaksas:

Drapēti koka zārki:

Zārki ražoti Latvijā. Tos iespējams pasūtīt dažādās krāsās un izmēros. Komplektā nāk gultiņa un spilvens, baltā krāsā. Šāda tipa zārku cenas ir sākot no 160 EUR.

Koka zārki:

Arī šie zārki ražoti Latvijā. Tos iespējams pasūtīt dažādās nokrāsās ( tumšākus, gaišākus, ar krāsu pārejām, brūnus, sarkanus, bordo). Pēc klienta vēlmēm zārkus izgatavo no apses, priedes, melnalkšņa, egles, oša vai ozola. Komplektā nāk spilvens un gultiņa. Šādu zārku cenas ir sākot no 320 EUR.

Koka zārki – sarkofāgi

Sarkofāgi tiek ražoti Latvijā, tos iespējams pasūtīt dažādās krāsās un nokrāsās. Var izvēlēties arī materiālu (ozols, osis, priede utt.) no kā sarkofāgs tiks izgatavots. Komplektā nāk gultiņa un spilventiņš. Sarkofāgu cenas ir sākot no 1900 EUR.